" title="" rel="bookmark">

Odlučila sam se za ovaj članak, nakon jučerašnjeg gostovanja na telviziji, gde je moja odluka da se ne šminkam bila iznenađujuća. 

Kada bi znali da vaš šampon/kupka/kaladont/krema ima puno hemije u sebi vi to naravno ne bi koristili zar ne? Kada bi znali da se za većinu tih stvari koriste nevine životinje, kako bi se na njima isprobali ti proizvodi, i kada bi znali da većina od tih životinja na taj način izgubi svoj život ili ostane zauvek obogaljena zbog tih proizvoda vi to nikada ne bi koristili… Jer mi smo ljudi, mi imamo svest, i mi saosećamo…
Zašto bi mi koristili sredstva za ličnu higijenu koja u sebi sadrže toliko toksičnih materija koje mogu da ubiju ukoliko se stave u većoj količini? Zar je došlo dotle da smo skroz izgubili kontakt sa prirodom, i da ne znamo više ni da odemo u kupatilo bez da upotrebimo neku hemiju? 

O čemu želim ovde da vam pišem… Na isti način kako sam vam pre skoro godinu dana predložila da odete u svoju kuhinju i pobacate svu hranu koja u sebi sadrži bilo kakve emulgatore i druge otrove, sada želim da vam predložim da to isto uradite sa svim drugim sredstvima, počev od šampona, kupke, kaladonta, kreme itd…
Uzmite u ruku ono što vam je najbliže, prebrojte koliko sastojaka ima koje ne možete čak ni da izgovorite, a kamoli da znate šta su? E pa to su ti sastojci koji su otrovni i zbog kojih mnogo životinja umre u industriji “lepote” kako je nazivaju. 

Da vam još malo dočaram zašto je to bitno za vas, da znate šta koristite.

Evo primera koji sam videla na jednom klipu nedavno, uzmte kremu i namažite je na vaš pisaći sto. Ona će tu ostati, i nakon 20 minuta, i nakon 2 sata, biće na stolu sve dok je vi ne obrišete. A šta se dešava sa kremom kada je nanesete na svoju kožu? Nakon samo par minuta nema je, vaša koža je upila, i ona je nestala?

​Jeste li ikada razmišljali gde? Ako niste, evo otkrića za vas, otišla je u vaš krvotok… Upravo ste uneli u sebe sve te toksične hemikalije, kroz tu kremu. Znači zlatno pravilo treba da glasi ono što ne želite da pojedete nećete ni mazati na sebe zar ne?

Kada čovek izbaci otrove iz svoje ishrane, pogotovo meso ubijenih životinja, i druge životinjske proizvode, čovek više nikada ne smrdi. Kada čovek počne da jede samo prirodnu, živu, biljnu hranu, čovek više nema problema sa lošim zadahom, sa neprijatnim znojem i slično… Sam miris tela je tada prijatan i ne zahteva dezodoranse i druge hemikalije da onaj neprijatan miris zataškate… 
Sve stvari koje su vam potrebne za svakodnevnu ličnu higijenu možete vi sami da napravite kući za malo ili nimalo novca

Prirodna sredstva za ličnu higijenu:

 • prirodni kaladont
 • prirodna krema *univerzalna*
 • prirodni šampon i balzam
 • prirodna kupka
 • prirodni dezodorans
Postoji puno raznih recepata za sve ovo gore navedeno, i počeću da vam postavljam različite alternative, ali evo u ovom prvom članku o prirodnoj nezi navešću najjednostavnije moguće recepte, koje većina od vas već ima kući.
Prirodni kaladont:

 • 1/2 šolje kokosovog ulja
 • 1 kašikica meda ili stevije
 • 1-2 kašike sode bikarbone
 • nekoliko kapi eteričnog ulja mente

Sve pomešajte i dobićete kaladont. Moraćete mešati nekoliko sati dok se soda skroz ne stopi sa kokosovim uljem.

Prirodna krema *univerzalna*

 • 2-3 kašike cvetova nevena
 • 10 gr pčelinjeg voska
 • 100ml ekstra devičanskog maslinovog ulja
 • par kapi eteričnog ulja lavande*(ili koje vi želite)

Zagrejte ulje na laganoj vatri i dodajte neven. Ostavite 15tak minuta, da se ohladi i da cvetovi puste svojelekovite sastojke. Procedite neven. Vratite na laganu vatru i dodajte vosak. Mešajte samo dok se ne istopi vosak. Dodajte par kapi ulja po želji, i izlijte smesu u staklenu teglicu. Krema će odmah početi da se stiska.


Prirodni šampon i balzam

 • 1 kašika sode bikarbone
 • 2.5dl vode
 • 1dl jabukovog sirceta
 • 2.5dl vode

Soda i voda su vam šampon. Pomešajte i utrljajte na mokru kosu. Ostavite na kosi 2-3 minuta. Isperite vodom, i nanesite balzam od jabukovog sirćeta i vode. Isperite ponovo i to je to. Miris jabukovog sirćeta nestaje čim se kosa skroz osuši.

Prirodna kupka:

 • palenta(kukuruzno brašno)
 • zeolit

Ili jedno ili drugo, palenta je fenomenalan piling kože koji je njoj potreban, a voda je sasvim dovoljna da spere druge nečistoće. 
Ako želite kupku onda samo stavite 1-2 kašike zeolita u polu punu kadu vode. 

Prirodni dezodorans

 • soda bikarbona

Sve što je potrebno je da utapkate malo sode bikarbone ispod pazuha. Probajte, nikada više nećete upotrebiti dezodorans. 
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail