" title="" rel="bookmark">

Picture

Imam to zadovoljstvo da vas sve pozovem da se što pre prijavite na kurs permakulture u Sarajevu… Iskoristite ovu priliku i dođite da naučite sve o najboljem mogućem načinu uzgoja hrane i života uopšte… 

Veliki 72-satni kurs permakulture, u svijetu poznat kao PDC (kurs permakulturnog dizajna), sada po prvi put dolazi u Sarajevo! Pored pitanja kako stvoriti vlastitu hranu, energiju, ili kuću od prirodnih materijala, permakultura odgovara i na problem života u kriznim okolnostima, što je jedan od razloga njene sve veće popularnosti u regionu. Uz teoretske i praktične djelove, kroz 10 intenzivnih dana, ovaj kurs je usmjeren na održivo preoblikovanje vlastitog životnog prostora.

Sastoji se od slijedećih blokova: 

  • uvod – u kakvom su stanju društvo i okoliš – povodi i razlozi za permakulturu;
  • osnovni principi: zone, sektori, uzorci; čitanje krajolika;
  • tlo: analiza i poboljšanje tla, malčiranje, kompostiranje, organsko vrtlarstvo;
  • trajnice: hrana sa stabla, šumski vrt;
  •  voda: voda u krajoliku, Schauberger, sakupljanje vode, recikliranje otpadne vode, kompostni toalet, akvakultura;
  • održiva i prirodna gradnja, gradnja slamom i reciklažom, zeleni krovovi;
  • energija: principi i praktični sistemi (vjetar, sunce, biomasa…), energija u kućama;
  • urbana permakultura, rješenja za grad i male prostore;
  • društvo: odlučivanje konsenzusom, alternativna ekonomija, održive zajednice. 


Edukatori na ovom kursu važe za ponajbolje na ovim prostorima: Ivan Gregov instruktor je permakulture sa najdužim stažom u Hrvatskoj, a Damir Šeler jedan od vodećih majstora za alternativne poljoprivredne vještine. Njima će se pridružiti i domaće permakulturne snage.

Broj mjesta je ograničen! Stoga požurite i osigurajte da baš vi budete dio grupe polaznika prvog sarajevskog PDC-a za koji smo formirali posebnu, promotivnu cijenu u iznosu od 200 KM. Rezervaciju mjesta možete napraviti isključivo avansnom uplatom 50% iznosa kotizacije za učešće na račun Udruženja Re:Element broj 1610000083550088 otvoren u Raiffeisen Bank.

Ukoliko imate bilo kakvih pitanja, budite slobodni kontaktirati nas putem e-maila sarajevo.pdc@gmail.com

Radujemo se vašim prijavama i druženju u aprilu!


Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail