" title="" rel="bookmark">

Picture

​Nakon mog jučerašnjeg statusa na FB. koji je mnoge osobe potresao, dotakla se i tema života sa malo novca. Ponovo na vašu molbu, jer bilo vas je mnogo koje želite da znate kako živeti od 300 eura u podstanarim, pišem ovaj članak.
Nisam definisala cifru u naslovu, jer možda i manje novca treba od 300 eur za jedan mesec pun sreće, čuda i nezaboravnih trenutaka.

​Kako…. čitajte dalje…Život u podstanarima:
Da to je najgora stvar u celoj priči, i to je najveći trošak, ali ni on ne mora da bude veliki, jer postoje predivne kuće za život na periferiji gradova, koje mogu da se iznajme do maks. 100eur.
Da ta kuća je izvan centra grada, ali šta će vama grad kada ste odlučili da budete sa svojim detetom kod kuće. Ukoliko suprug radi, kupi se mesečna karta za gradski prevoz ili se švercuje(ne preporučujem).
Ili još bolja opcija, ide na posao biciklom, u skoro svim velikim gradovima sada su osposbljene staze za bicikla i onda nemate nikakav trošak prevoza.

Režije:
Ovako s obzirom da je ovaj post vezan za život većine, neću da pišem ovde o samoodrživosti i o tome kako nam gradska struja i voda ustvari nisu uopšte potrebni, ali moj stav je da režije treba da budu 0, odnosno minimalan iznos koliki je potreban za eventualno internet konekciju, jer to je jedino što je čoveku koji želi da živi SREĆAN život potrebno, i to da koristi internet u promovisanju svog SREĆNOG života u skladu s prirodom, a ne da igra igrice po FB, i gleda razne gluposti. 
Televizor i plaćanje kablovske vam ne treba, te tu nema troška, struja će vam dolaziti minimalno jer će vam trebati samo za grejanje vode u bojleru i paljenje blendera eventualno dehidratora. Ne koristite šporet i rernu, jer vi ne ubijate svoju hranu, već je jedete u njenom izvornom obliku. 
Plin, i druge režije vam ne trebaju jer se grejete na drva. 

Prevoz:
Kao što sam sada gore navela, auto vam ne treba, čak štaviše činite uslugu planeti zemlji ako ga ne posedujete, a vi nemate trošak jer to je ono što je auto, samo jedan veliki trošak. Znači koristite gradski prevoz ako baš idete negde dalje(u slučajevima nužde), da ne možete peške, mada na 90% mesta čovek može stići svojim nogama, koje su nam date za to, šetnju. Da, koliko god vam to šokantno zvučalo, noge smo dobili da bi se prebacili sa tačke A na tačku B.
I definitvno treba da posedujete i biciklo, ima polovnih da se nađe za veoma male pare, a s obzirom da danas to skoro niko ne koristi, možda vam neko da i džabe.

Hrana:
A sada ono što je svima u današnje vreme najveći trošak, a to je hrana. Ono što nam raste na svakom koraku, a mi kao ludi idemo u supermarkete i kupujemo tu istu hranu koju je proizveo neko tamo, preko mora, i okeana, a možemo da je uzgojimo sami u svom dvorištu.
Znači, kada ste na sirovoj biljnoj ishrani, vi nemate razloga da idete u supermarkete i kupujete ono što većina vas danas kupuje, nemate razloga da dajete puno novca, za otrove, koji vas čine bolesnim. Vi ćete jesti svoju hranu koju ste sami proizveli. Čak i u najmanjoj baštici kakva je moja, vi možete sebi da obezbedite osnovne namirnice. A dok ne rodi to vaše kupujete samo na pijaci ili u radnjama i to drugu klasu svega, jer ljudi nemaju pojma da je druga klasa ustvari ono što je zrelo i kvalitetno za jelo. A ta druga klasa je uglavnom duplo jeftinija od pune cene. Znači na hranu nećete trošiti puno jer sirove hrane čovek ne može da pojede količinski koliko može industrijske, a količina energije je duplo ako ne i petoduplo veća na sirovoj ishrani.

Hemija:
To se nikada ne koristi, šamponi, kreme, pomade, sapuni, deterdženti i sve ostalo, vam ne treba jer to su sve otrovi, sve što vam je potrebno je soda bikarbona, sirće, poneko eterično ulje, i to je to… 

Odeća,obuća,i slično:
Ono što se naziva odećom to su krpe, obične krpe koje su sada jeftinije nego ikada. To nema razloga da se kupuje po tržnim centrima, već se kupuje polovno, bar toga danas ima na pretek, i second hand-ova, a i raznoraznih grupa po facebooku koje prodaju, menjaju i slično… To važi i za dečiju odeću i opremu. Potreba za kupovinom novih stvari su kompleksi i ego.
Kupujete polovno, mislite na našu zemlju koja je i ovako već prezagađena od tekstilne i sličnih industrija.

Kafići,restorani,bioskopi,fitnesi i slično:
Da li ste vi svesni da onog trenutka kada pređete na sirovu ishranu sve ovo će postati besmisleno, većina tih objekata nema ništa vama da ponudi, pa čak ni vodu, jer ste vi svesni da je ta flaširana voda ubijena voda, koja je puna hemikalija i vi to ne pijete. Kafić ne moram ni da spominjem šta je to KAFA? onaj otrov koji izaziva srčani udar i začepljenje arterija?
Bioskop? Gubljenje dragocenog vremena gledajući u veliko platno sa još masom ljudi koji su svojevoljno došli na ispiranje mozga. Ne, vi to ne radite, vi sa vašim prijateljima provodite vreme u prirodi, ili u bašti vašeg/njihovog doma. U toj prirodi jedete voće koje ste ubrali na licu mesta i pijete izvorsku čistu živu vodu koja ništa ne košta.
Fitnes? Zašto bi neko plaćao da bude fizički aktivan? Vi to nemate potrebe da radite, jer vi svoj fitnes odradite u toku dana sa svojom decom, jer se igrate i izvodite razne vratolomije, ili u svojoj bašti dok zalivate i pričate sa svojim biljkama…

Zarada ili kompennzacija:
A kako bi i vi doprinosili dok još niste napravili skroz samoodrživo imanje, radite od i kod kuće. Vi ste osoba PUNA IDEJA I TALENATA, na koje ste zaboravili dok ste živeli životom 300 na sat misleći samo na novac. Sada imate sve vreme ovog sveta, i u prirodi ste, ona vam je pomogla da se probudite iz “zimskog” sna. Da li volite da heklate, crtate, pišete, slikate, da li ste dobri u davanju saveta, da li dobro šijete, svako od nas ima ono nešto što ga čini najsrećnijim na svetu, e to je vaša misija, i to je vaš posao. I verujte mi počećete da zarađujete dovoljno koliko vam treba za ovakav način života, ili ćete biti u kontaktu sa ljudima koji žive istim životom kao i vi i radićete trampe i nikada vam ništa neće faliti…


Eto, sada kada sam vam dala recept kako možete da živite od oko 300eur, možda i manje, kako i VI možete da izaberete da budete kući sa svojom decom, da vidim koliko vas će da izabere ovaj put?

Jer mnogo vas je napisalo kako će odmah da ostanu kući sa svojom decom i da ne idu da rade, da svakako mrze svoje poslove i slično.

Evo vam rešenje, evo svima rešenje za početak jer ima još bolje i od ovoga kada vam ne treba čak ni tih 300 eur , jer ćete imati svoje samoodrživo imanje u netaknutoj prirodi, ali polako, ajde idemo korak po korak… 


Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail