" title="" rel="bookmark">

Picture

Nešto od čega mi se dizala kosa na glavi od samog porođaja su komentari poput da li dobija dovoljno na težini, ili joj da nije gladna, ili možda joj treba dohrana itd… A ponajviše od svega, šta kaže pedijatar jel napreduje dobro?!
Ma kako će jedan pedijatar koji vidi moje dete na nepunih 5 minuta znati bolje od mene koja dišem kao ona da li ona dovoljno dobro napreduje?! Zato je meni iskreno žao mama i očeva koji se slepo uzdaju u mišljenja tih ljudi u belim mantilima, koji u većinskom broju nemaju pojma o čemu pričaju kada je u pitanju beba, napredovanje bebe, dojenje, ishrana, itd…
Nikada nisam ni pomišljala na to da moje dete ne napreduje dovoljno, ili gledala neke tabele rasta i razvoja jer to su takve besmislice.. Moje dete sa 14 meseci ima nepunih 10kg, a rođena je sa 3 kg. PA ne može da postoji univerzalna tabela za rast bebe kada moja i muževa visina i težina nisu isto što i, eto najbliži primer…

Picture

visina moje sestre i njenog momka, ili muževog brata i njegove žene, a imamo iste gene. A ne moja i vaša tamo što čitate ovo sada… Tako da ja sam samo pratila i gledala svoje dete. I uživala u njenom razvoju… I slušala SEBE!!!
Nemojte da verujete molim vas, kada vam kažu beba vam ne napreduje dovoljno, pređite na dohranu, jer oni to rade za novac, oni su plaćeni da promovišu dohrane i bebilacove, i milupe, i novalac i kako se već zovu ne znam im imena… Nema bolje hrane od vašeg mleka za vaše dete… Tako mi je žao što velika većina žena naseda na tu priču, i prestane da doji zato što im bože moj beba ne napreduje dovoljno… U to ime kačim sledeći tekst koji je isečak iz knjige “KAKO ODGOJITI ZDRAVO DETE I SAČUVATI GA OD LEKARA” autor Robert S. Mendelsohn. M.D. 


Kada svoje dete odvedete kod pedijatra na pregled, medicinska sestra najpre izmeri njegovu visinu i težinu; znajte, to je postalo deo “pregleda” u savremenoj medicini samo da biste vipomislili da oni nešto rade, i da novac koji ste im dali tobože nije uludo potrošen. Roditelji koji dolaze kod lekara sa svojim prvim detetom s nestrpljenjem iščekuju šta će reći medicinska sestra dok meri visinu, i od njih ponekad zatraži da bebi isprave noge dok je ne izmeri. Mami i tati te bebe pada kamen sa srca kada se konačno pojavi pedijatar, koji zatim pregleda rezultate i kaže im da im se dete “razvija normalno”. I obrnuto, roditelji bivaju zabrinuti ako im pedijatar kaže da im beba ima previše ili premalo
kilograma. Ono što im pedijatar ne kaže je da takve vrste pregleda nemaju nikakvog medicinskog značaja, i da su farmaceuti i proizvođači flaširanih napitaka za bebe ti koji lekarima odrede kakvi tačno treba da budu rezultati “pregleda”. Zato se pitamo: Zašto je tim proizvođačima toliko stalo do tih rezultata i merenja težine beba? Odgovor glasi: Zato što se telesna težina beba koje su hranjene majčinim mlekom često ne poklapa sa težinom beba koje su hranjene napicima za bebe, tj. sa “idealnom težinom” bebe koju su odredili proizvođači tih napitaka. Oni se nadaju da će pedijatar roditeljima reći da treba da prestanu da hrane svoju bebu majčinim mlekom i da joj umesto toga daju njihov flaširan napitak za bebe (što pedijatar dobro zna), a ne da roditeljima potvrde da im je dete zdravo i normalno. Najčešći je slučaj da im pedijatar kaže upravo ono što su naredili ti proizvođači, pa beba postaje lišena jakog imunog sistema i drugih dobrih strana koje proizlaze iz dojenja. Više od 50 godina lekari se oslanjaju na neke standardizovane visine i težine dece i ljudi da bi navodno procenili koliko su isti zdravi. Za stariju decu i odrasle najčešće se koristi lista rezultata koju je napravila Metropoliten kompanija za životno osiguranje, i koja je poslednji put menjana 1959. godine. Pedijatri stoga upoređuju visinu i težinu vašeg deteta sa visinom i težinom sa te liste, pa ako se rezultati ne poklapaju u potpunosti, to će značiti da se vaše dete navodno ne razvija normalno. Tako lekar uspeva da zavede roditelje procenom zdravlja j
ednog pacijenta
 na osnovu nedokazanih, teoretskih, statističkih podataka.
Zašto njihova “idealna telesna težina” nije idealna
Ta procena lekara je pogrešna jer su njihovi unapred dati rezultati za tzv. idealnu telesnu težinu dobijeni na osnovu jedne prosečne grupe ispitanika, koja se verovatno ne može porediti s vašim detetom u pogledu genetike, životnih uslova odrastanja, i ostalog. Ako težina ili visina vašeg deteta nije makar blizu od “idealne” (prema njihovom mišljenju), onda će lekari reći za vaše dete da je ili previše debelo ili previše mršavo, i ili premalo ili previsoko za svoj uzrast, tako da će lekar to da iskoristi kao razlog za “lečenje” deteta. Takva proizvoljna tumačenja “normalne” ili “idealne” visine i težine deteta, kao izgovor da bi se detetu dala neka terapija, podseća me na neodrživu praksu advokata, čiji je posao, kako kažu, da “izazivaju sumnju kod svojih klijenata, koju će posle dužeg perioda sami da im razreše uz veliku dobit za sebe”. Poređenje težine i visine svakog zasebnog deteta sa nekakvom “prosečnom” visinom i težinom predstavlja nenaučnu metodu samo po sebi, naročito zbog toga što su i ti dobijeni “prosečni” rezultati pogrešni.  Isto tako, problem je i u tome što ne postoje norme za bebe koje se doje majčinim mlekom, a čija je telesna težina obično manja od težine beba koje se hrane iz flaširanih napitaka za bebe, što je sasvim normalno i čak dobro, jer ne možemo reći da je Bog pogrešio što nije stvorio ženske grudi koje mogu da proizvode Neo-Mull-Soy ili Enfamil napitak za bebe. Nažalost, većina pedijatara misli da On jeste pogrešio, tako da ako bebu dojite svojim mlekom, i ako vaša beba ne zadovolji standarde lekara u pogledu telesne težine, velika je verovatnoća da će vas lekar ubeđivati da sa dojenja svoje bebe pređete na davanje flaširanih napitaka. Ali, to ne bi bilo dobro po vas da uradite, a još manje po vašu bebu. Kasnije ću reći nešto više o ovome, ali za sada ću još samo naglasiti da je dojenje najvažnije za očuvanje zdravlja deteta, i trenutnog i budućeg.

Da ponovim: vaš pedijatar doslovno ne zna kako treba da izgleda normalan razvoj beba koje se hrane majčinim mlekom. On vam ne govori istinu ako vam kaže da vaša beba ne raste dovoljno brzo, pošto se hrani majčinim mlekom. Zato, ako vam je beba zdrava, nemojte slušati besmislene savete i zaključke vašeg 
pedijatra koji je do njih došao na osnovu onih beskorisnih, unapred određenih rezultata! “Napomena: Sve gore napisano su moji lični stavovi, i moje lično iskustvo. Moja želja da vam prikažem svoj način, i svoje iskustvo. Vi prihvatate ili ne prihvatate moj način ishrane i moj način odgoja deteta na svoju ličnu odgovornost… Ja sam odgovorna za ono što ja napišem a ne za ono što vi ili neko drugi shvati. 
Svaki put vam postavim naziv ili link ka izvoru mojih informacija ili ka onome što je mene dovelo do ovih zaključaka, tako da vam toplo savetujem sve sami istražite pa onda primenite ili ne primenite…
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail